Kategoriler
Genel

Dünyanın En Küçük Arabaları Listesi

Büyük ve gösterişli arabalar, çok havalıdır. Aracın boyutu büyüdükçe onun daha havalı ve pahalı olduğu fikri uyanır. Bu yüzden kocaman SUV modelleri oldukça beğenilir. Ama işin aslı, bu büyük otomobillerin çoğu, maalesef çok yakıyor. Yakıt masrafları özellikle de bizim gibi benzinin litresine epeyce para verenler için bütçe sarsıcı olabiliyor. Diğer yandan altyapı sorunları ve park yeri eksikliği, komşu kavgalarına hatta daha fena sonuçlara neden olmaya başladı.

Son günlerde Covid-19 nedeniyle hiç kimse toplu taşıma araçlarını kullanmak istemiyor. Motosiklet kullanmak da öyle her yiğidin harcı değil. Kullanmayı öğrenmek, motosiklet ehliyeti almak uzun ve zorlu bir süreç… Son alternatif, küçük araba satın almak. Küçük araçlarda Bajaj Qute, Smart Eq Fortwo veya Renault Twizy gibi modeller giderek daha popüler hale geliyor. Peki, en küçük beş araba hangisi? Bu yazımızda bu sorunun cevabı olarak en küçük 5 araç modelini sizin için listeledik.

En küçük 5 araba modeli

Dünya genelinde otomobil üreticileri, park yeri sorununa ve yüksek yakıt tüketimine çözüm bulmak üzere sürekli olarak minik otomobiller üretiyor. Hatta 1950’li yıllarda böyle otomobiller, çok popüler olmuştu. Güncel otomobil listelerine baktığımızda en popüler küçük araba seçeneklerinden beşi şöyle:

Fiat 500

Fiat 500 ailesi, temelde minicik şehir otomobili üretmek üzere geliştirildi. Ancak bu sevimli ve stil sahibi otomobili herkes çok sevdi. Giderek daha büyük ama hala aynı sevimli tarzı koruyan Fiat 500 modelleri üretilmeye başlandı. Fiat 500 X / Fiat 500 XL gibi modelleri epeyce iri kıyım olsa da temelde Fiat 500 orjinal kasası, epeyce küçük.

Uniti One

Az bilinen Uniti One ise İsveçli bir firma tarafından üretildi. 300 kilometre menzili var. Saatte 130 kilometreye kadar hızlanabiliyor. Oldukça küçük, yüzde 100 elektrikli ve çok sağlam bir otomobil. Türkiye otomobil pazarına maalesef hiç gelmedi.

Smart Fortwo

Daimler AG bünyesindeki 1994 yılında Mercedes-Benz ve Swatch tarafından kurulan Alman otomobil markası Smart’ın küçük ve işlevsel modeli Smart Fortwo, çok tutuluyor.

Revai

Hint yapımı Revai otomobil, çok satıldı. Ancak dünya genelinde pek çok ülkede karayolları asgari gerekliliklerine uyumlu olamadı. Bu da üretimin durmasına nedeni oldu. 2001-2012 yılları arasında üretilen model, Türkiye pazarına hiç gelmedi.

Renault Twizy

Tamamen elektrikli olan Twizy de küçük araba denilince akla ilk gelen seçeneklerden biri… İki kişilik olan Twizy, şehir içinde mükemmel bir konfor sunuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir