Kategoriler
Genel

Dünyanın En Sağlam 10 Arabası Hangisi?

En sağlam 10 araba listesi yapsak, ilk ona kimler girerdi… Dünyanın en sağlam 10 arabası hangisi? Zırhlı arabalar içinde en güvenilir olanları hangileri? Peki zırhlı araç kiralama fiyatları nasıl? Zırhlı otomobil kiralama fiyatları ve el bombası atıldığında hatta gaz saldırısında bile içindekileri koruyan arabalar… Sağlam araba, sağlam kasalı otomobil ve zırhlı araç… Bunlar, dış etkenlerin korkutucu gücünden korunmak için bir araçta aranan özellikleri ifade eden genel kavramlar. Bazı insanlar işleri gereği böyle yüksek korunaklı araçlara ihtiyaç duyuyorlar. Bazıları için de herhangi bir kaza anında kendisini ve ailesini korumak, güven veren bir araca sahip olmak önemli. Peki, sağlam arabalar listesinde neler var?

İsveç markaları için “sağlam” sıfatı çok net kullanılıyor. Benzer şekilde “Alman arabaları sağlamdır” yaklaşımı da iyice oturmuş durumda. Ama son on yıldır aynı imajı Japon arabaları da yakaladı. Özetle; Euro NCAP verileri ya da diğer testler için net belgeler ışığında değil ama genel bir algı sonucunda İsveç, Alman ve Japon arabaları için “sağlamdır” sıfatını sıklıkla kullandığımızın altını çizelim. Ha! halk arasında neyin nasıl algılandığının ne önemi var diyenler için de şunu söylemek gerekir ki; genel algı, bir otomobil marka ya da modelinin popülaritesine ve fiyatına etki eder. Bu da söz konusu otomobilin bir diğerine göre ikinci elde daha hızlı satılması ve değerinde satılması gibi bir sonuca neden olur. Peki, testlere göre en sağlam 10 otomobil listesi yapılsa sonuçlar nasıl olur?

Jaguar-XE

Spor sedan otomobil olarak pazara sunulan, lüks sınıfın en iyilerinden biri o. Çarpışma testlerinden aldığı puanların genel dağılımı şöyle:

Çarpışma Emniyeti: %92

Çocuk Emniyeti: %82

Yaya Emniyeti: %81

Renault Laguna

EuroNCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız aldı. Sağlam araba arayışına yanıt veren makul fiyatlı ulaşılabilir seçeneklerden biri. Renault Laguna modelinin Euro NCAP sonuçları şöyle:

Çarpışma Emniyeti: %

Çocuk Emniyeti: %82

Yaya Emniyeti: %81

Lexus LS 460L

Zırhlı araç olarak da üretilmiş olan otomobil, güvenli araba arayanların karşısına çıkan ilk örneklerden biri. Üstelik motor gücü ve performansı da çok çok iyi optimize edilmiş.

Toyota Avensis

Lüks aile arabası sloganıyla tanıtılan Toyota Avensis modeli, iç hacmindeki geniş yaşam alanı da önemli bir seçenek. O da özellikle dış kasa kalitesi açısından çok övülen otomobillerden biri. Toyota Avensis Euro NCAP test sonuçlarının dağılımı şöyle:

Yolcu emniyeti: %81

Sürücü emniyeti: %93

Yaya emniyeti: %78

Infiniti Q30

Dış kasa sağlamlığı konusunda dikkat çekici bir model. Dış kasası sağlam araba arayanların karşısına hemen çıkan bu model, sürüş teknolojilerindeki güvenlik odaklı asistanlarla da oldukça dikkat çekici. Özellikle otomatik fren sistemi en iyi olanlardan biri olarak gösteriliyor.

Sürücü emniyeti: %84

Çarpışma emniyeti: %81

Yolcu emniyeti: %86

Yaya emniyeti: %91

BMW 750Li Sedan

BMW markasının zaten “sağlamlık” çağrışımı yaptığını biliyoruz. Alman otomotiv devi BMW, bu konuda çok hassas. Ancak BMW’nin en sağlam arabası hangisi derseniz; Euro NCAP test sonuçlarına bakılırsa BMW 750Li Sedan. Çelik kasa, zırhlı sedan arayışında bu otomobil öne çıkan bir seçenek oluyor. Çünkü  BMW 750Li Sedan’ın ön çamurluklar, yakıt deposu hatta egzoz borusu bile zırhlı hale getirilmiş.

Mercedes-Benz S Guard

Zırhlı araba seçeneklerinden biri. Ancak onu diğer zırhlı otomobillerden ayıran çok acayip özellikleri var. Gaz saldırısına karşı tüm dış deliklerini kapatabiliyor. Böyle bir durumda aracın içine taze hava sağlayacak kendi oksijen sistemi de var.  M60 makineli tüfek saldırısı için bile test edilmiş.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir