Kategoriler
Genel

Kışın Aracınız Yolda Kayarsa Ne Yapmalısınız?

Kar veya buz yokken bile kışın aracınızın yolda kayma olasılığı her zaman yüksektir. Özellikle kışın araba kullanmak zordur. Bunun için sürücünün deneyimli ve temkinli olması önemlidir. Çünkü zemin ıslandığı için, buzlanma ve kayganlaşma görülür. Lastikler soğuk nedeniyle gergin olur ve tüm bunlar zeminde kayma olasılığını artırır. Kaygan zeminde aracın yol tutuşu zorlaşır veya tamamen kaybolur. Bu da hem araç içindekiler hem de trafikteki diğer araçlar için çok tehlikeli bir durumun ortaya çıkmasına neden olur. Peki, seyir halindeyken araç kaymaya başlarsa arabayı nasıl kontrol etmek gerekir?

Arabanın kaymaması içi yapılması gerekenler

Kaygan zeminde arabanın kayması halinde ne yapmalı sorusuna yanıt vermeden önce yine bu duruma gelmemek için alınması gereken önlemlere değinmekte fayda var. Buna göre;

  • Eğer gerekli değilse kış koşulları altında araç kullanmaya çalışın.
  • Mevsimine göre yazın yaz lastiği, kışın kış lastiği kullanın.
  • Arabayı çalıştırdıktan sonra camları-buzu-karı temizlemeyi ihmal etmeyin.
  • Arabanın ön camının buğu yapmasına izin vermeyin, bunun için araç içi donanımları kullanın.
  • Yanınızda yolda kalma ihtimaline karşı battaniye-su-kraker gibi şeyler bulundurun.
  • Hem ön hem de arka koltuktakilerin mutlaka emniyet kemeri takmalarını sağlayın.
  • Çocuk yolcular kesinlikle çocuk koltuğunda ve doğru şekilde oturmalıdır, bundan emin olun.
  • Bu durumda takip mesafesine daha fazla dikkat edin.
  • Silecek suyuna donmayı geciktiren antifirizli su koymayı unutmayın.

Araba kullanırken buzlu zeminde arabanın kayması halinde ne yapmalı?

İnsanlar buzlu zeminde araba kaydığında doğal olarak paniğe kapılır. Ancak böylesi bir durumda soğuk kanlı davranmak hayati önem taşımaktadır. Dolayısıyla aracı aniden durdurmaya çalışmak ve frene asılmak yapılacak en son hareket olmalıdır. Çünkü ani frene yüklenme hali, aracın kendi etrafında dönmesine ve daha fazla savrulmasına neden olur.  Frene aniden yüklenmek yerine direksiyonu hafifçe istenen yöne çevirmek doğru bir davranış olacaktır. Dolayısıyla ani manevralardan kaçının. Yani ilk şart frene ve gaza fazla yüklenmemek olmalıdır. Buzda; direksiyon, gaz, fren ve debriyajın bırakılması gibi tüm hareketler çok yumuşak yapılmalıdır. Kışın araç kiralama yaptığınızda ek hizmetler bölümünden kışlık lastik ve kışlık zincir talep edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir