Kategoriler
Genel

Sunroof kullanırken dikkat: Aklınıza gelmeyen başınıza gelebilir!

Sunroof birçok sürücü için araç konusunda tercih edilir. Sunrooftan kafasını çıkartıp bir hava almak isteyenden tutun, futbol maçlarından sonra zafer kutlamaları için sunrooftan bayrak sallayanlara kadar pek çok farklı amaç için ülkemizde sunroof kullanılıyor. Özellikle yaz aylarında tercih edilen sunrooflu araçları kullanırken dikkatli olmak gerekiyor.

Sunroofunuz açıkken üstünüzden bir uçak geçerse başınıza ne gelebileceğini hiç düşündünüz mü? Uçaklarda tuvaletler daha uçak kalkmadan önce bile kullanılan alanlardır. Kimisi meraktan kimisi gerçekten ihtiyacı olduğundan uçağa bindiğinde il olarak tuvalette gidiyor. Peki, uçakta tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra atıkların nasıl tahliye edildiğini hiç merak ettiniz mi? Aslında uçaklarda biriken atıklar dondurularak gökyüzünden bırakılmaktadır.

Uçağın altından sunroofu açıp geçince…

Kanada’nın Britanya Kolombiyası bölgesinde yaşayan Susan Allan da bu gerçeği biliyordu. Ancak başına gelecekleri nereden bilebilirdi? 53 yaşındaki kadın, oğluyla arabada seyahat ettiği bir sırada sunroofu açtı. Sadece güzel havanın tadını çıkartmak istemişlerdi. Fakat bu sırada üstlerinden geçmekte olan bir uçağın onlara kötü bir sürpriz hazırlıyordu. Her şey göz bir anda oldu. Bu sırada aracın içi buz parçaları, atıklar ve kötü bir kokuyla doldu. Seken parçalardan birinin gözüne isabet ettiği Susan Allan şans eseri bu korkunç olayı sadece bir göz şişmesiyle atlattı. Fakat aracında büyük maddi hasar oluştu.

Kötü sürprizler yaşamamak için dikkatli olmakta fayda var

Genellikle uçaklarda bu tarz atıklar, inişlerden hemen sonra özel cihazlarla çıkartılır. Ardından kanalizasyon sistemine karıştırılmak üzere götürülür. Ancak eski tip uçaklarda ve bu atıkları alçalırken sızıntı sebebiyle düşmeler yaşanabiliyor. Evet, çok kötü ama kimi zaman donmuş kimi zaman sıvı formda sızıntıyla uçaktan düşen bu atıklar dünyanın pek çok bölgesinde ve ülkemizde benzer durumlar yaşanabiliyor. Bu sebeple havaalanı yakınlarında araç kullanırken biraz daha dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle araç kiralayan sürücüler, teslim noktası olarak havaalanını seçtikleri için genelde uçakların iniş güzergahları üzerinde araç kullanmak zorunda kalabiliyor. Havaalanına yakın noktalarda bu tip sürprizlere hazırlıklı olmak, en azından sunroofu kapalı tutmak sizi zarar görmekten koruyacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir